Sergiler

Düzenlediğimiz veya Katılım Gösterdiğimiz Sergiler


 

"Beni Bağışlayın!" - Organ Bağışı Konulu Afiş Sergisi (2020)

 


 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı - Başkent Kültür Yolu: "Fresh Ankara" (Bugünün Gençleri Yarının Sanatçıları: Sadece Kendin Ol) Çağdaş Sanat Sergisi (2022)

İkinci sınıf öğrencilerimiz Elif Berfu Genç ve Ayşe Biçen, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın düzenlediği "Başkent Kültür Yolu" kapsamındaki "Bugünün Gençleri Yarının Sanatçıları: Sadece Kendin Ol" başlıklı Fresh Ankara Çağdaş Sanat Sergisi'nde seçici kurulun belirlediği 152 sanatçının arasında yer alarak sergiye katılma, maddi teşvik ve konaklama ödüllerine hak kazandılar.

 


 

GİT 201 - Tipografi - Harf Kesiti ve Maket Uygulama Projesi - Üç Boyutlu Afiş Sergisi (2022)

Bölümümüz 2. sınıf öğrencilerinin "GİT 201 - Tipografi" dersindeki "Harf Kesiti ve Maket Uygulama Projesi" kapsamında tasarladıkları üç boyutlu afişler, fakültemizin 2. katında sergilendi. Öğrencilerin tercih ettikleri bir yazı karakterinin herhangi bir harfinden kesit almaları, ardından, normalde bir anlam ifade etmeyecek bu kesite serbest çağrışım yoluyla bir anlam yükleyip, bir tasarım elemanı haline getirerek, bir afiş elde etmeleri, sonrasında ise bu afişi el işi uygulamasıyla ve çeşitli malzemeler kullanarak üç boyutlu hale getirmeleri şeklindeki aşamalar neticesinde ortaya çıkan bu afişler sayesinde öğrenciler:

* Tipografiyi bir tasarım elemanı, bir görsel unsur olarak görmeyi,

* Serbest çağrışım ve alternatif yaratıcılık yöntemleriyle fikir üretmeyi,

* Gelişigüzel biçimlerden anlamlı görseller yaratmayı,

* Üretimi iki boyutlu dijital ortamdan el emeği üç boyutlu makete taşımayı ve bu suretle tipografiyi içselleştirmeyi öğrendiler.

 


 

Sanayide Sanat Festivali Sergisi (2022)

Görsel İletişim Tasarımı bölüm öğrencilerimizin de eserlerinin sergilendiği Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde Atis Fuarcılık, Anadolu OSB Yönetimi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent Üniversitesi ve Ankara Kent Konseyi gibi birçok kurum desteği ile 13-16 Ekim 2022 tarihleri arasında düzenlenen “Sanayide Sanat Festivali” büyük ilgi gördü. Festivalin açılışı 13 Ekim’de Anadolu OSB Çanakkale Şehitler Anıtı’nda düzenlenen törenle yapılırken, iş insanları, akademisyenler, sanatçılar ve öğrencilerin yoğun bir katılımı oldu. Törende konuşan Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay “Yaratıcı düşünce ile üniversitenin bilgi birikimini buluşturursak ve bunları sanayi ile harmanlayabilirsek muhakkak üretilen ürünlerin katma değerinin artacağını düşünüyoruz. Bu da işletme gelirlerine, ülkenin zenginleşmesine ve istihdama katkı verir.” ifadesini kullandı. 14 Ekim 2022 tarihinde ise sergileme ve konser alanı olarak düzenlenen bir fabrikada gerçekleştirilen Festival Kokteyli ise Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, bir önceki Rektörümüz Prof. Dr. Ali Haberal, Rektör Yardımcılarımız, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Dekanı Prof. Dr. Adnan TEPECİK ve akademik personelimizin yanında yurt içi ve dışı katılımcı sanatçılar, ASO ve ATO Başkanları ve birçok davetli ile gerçekleştirildi. Festival kapsamındaki sergilerde bölümümüz 3. sınıf öğrencileri Elif Berfu Genç, Zeynep Türkmen, Berkin Kıyaker, Dilay Sarıtaş, Asutay Güneş ve Ahmet Uyanık’ın “Üç Boyutlu Tipografik Harf Kesiti Afişleri” de yer aldı.

 


 

GİT111 - Dijital Tasarım I - "Müze Eserlerinden Rozet Tasarımları" Vektörel Yorumlar Sergisi (2022)

 

 

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı Güz Dönemi GİT111 - Dijital Tasarım I dersi kapsamında gerçekleştirilen "Müze Eserlerinden Rozet Tasarımları" konseptli vektörel yorumlama projesinde öğrencilerimiz tarafından üretilen tasarımlar, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 2. katta açılan sergiyle beğeniye sunuldu.

 


 

GİT 309 - Deneysel Tipografi - "Organik Alfabe" Proje Sergisi (2022)

 

 

Doç. Dr. Özge Mazlum ve Arş. Gör. Özgür Hünel yürütücülüğündeki GİT 309 - Deneysel Tipografi dersi kapsamındaki "Organik Alfabe" projesinde öğrencilerimiz tarafından üretilen çalışmalardan oluşan bir sergi. Öğrenciler ilgi alanlarına göre seçtikleri kavramlardan yola çıkıp, teorik olan bu kavramları deneysel tipografik metotlarla pratiğe dökerek alfabeler ürettiler. Böylelikle hem kavramsal olarak, hem de tasarımsal olarak gelişirken, tipografiye derin bir akademik gözle bakmayı da öğrendiler. Üretilen bu alfabeler deneysel olmakla kalmadı ve birer afiş tasarımında da kullanılmak suretiyle işlevsellikleri de gösterildi.